DUSZPASTERSTWO STRAŻAKÓW RP

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

strona@duszpasterstwostrazakow.pl

Nowe artykuły

ks. Zenon rutkowski

 

W 76. roku życia i 52. roku kapłaństwa zmarł w Wigilię ks. kan. Zenon Rutkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. św. Jadwigi Królowej w Inowrocławiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 29 grudnia w Inowrocławiu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

Śp. ks. Zenon Rutkowski urodził się 23 grudnia 1946 roku w Gniewkowie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wstąpił w 1964 roku do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 listopada 1970 roku z rąk bp. Jana Czerniaka. Posługę kapłańską rozpoczynał w parafii w Dębowie (1970-1972). Następnie był wikariuszem w parafiach: Matki Bożej Królowej Polski w Żninie (1972-1974), Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu (1974-1976) oraz Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie (1976-1983). W 1983 roku został mianowany proboszczem nowo powstałej na inowrocławskim osiedlu Rąbin parafii pw. św. Jadwigi Królowej. Miał wówczas 37 lat i misję stworzenia wspólnoty oraz wybudowania kościoła, co w czasach komunistycznych było zadaniem niełatwym. Najpierw stanęła kaplica, a świątynię zaczęto wznosić w 1992 roku. Została konsekrowana w 2003 roku, kiedy też ks. Rutkowski poprosił o zwolnienie z funkcji proboszcza ze względu na problemy ze zdrowiem po ciężkim wypadku drogowym. Na Rąbinie duszpasterzował przez 20 lat. Dziś tamtejsza parafia jest jedną z największych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jej dawny proboszcz w Inowrocławiu pozostał, udzielając się aktywnie duszpastersko i na wielu różnych polach. Był m.in. kapelanem inowrocławskiego szpitala powiatowego, kapelanem strażaków województwa kujawsko-pomorskiego i archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Poznaniu, kapelanem inowrocławskiej Policji. Za wieloletnią działalność na rzecz Kościoła i lokalnej społeczności śp. ks. kan. Zenon Rutkowski został uhonorowany statuetką „Ku Chwale”, przyznawaną przez Instytut Prymasa Józefa Glempa oraz uzyskał tytuł „Inowrocławianina Roku” w plebiscycie czytelników Expressu Inowrocławskiego. Abp Henryk Muszyński włączył go do grona najpierw kanoników honorowych, a później gremialnych Kapituły Kruszwickiej. Dwa lata temu świętował złoty jubileusz kapłaństwa.

 

Porządek uroczystości pogrzebowych śp. ks. kan. Zenona Rutkowskiego

28 grudnia 17.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – wprowadzenie i modlitwa przy trumnie kapłana pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza, ze słowem ks. kan. Romana Michalskiego.

29 grudnia 11.00, kościół pw. św. Jadwigi Królowej – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Następnie przejazd do Gniewkowa i ceremonia pogrzebowa na miejscowym cmentarzu.

 (informacja z https://archidiecezja.pl)


Polecajmy ją w naszej modlitwie:

Wieczne odpoczywanie racz Jej dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Krajowy Kapelan Strażaków

ks. st. bryg. dr Jan Krynicki

Etos rycerzy św. Floriana

ik pdf

Gościmy

Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

5246041
Dziś
Wczoraj
Miesiąc
Razem
465
2992
68377
5246041

Nowe zdjęcia

Wielkanocne spotkani...