DUSZPASTERSTWO STRAŻAKÓW RP

35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 15A

krzyz zmW niedzielę 7 kwietnia zmarł ks. Adam Buczek - kapelan honorowy diecezji siedleckiej.

Urodził się 14 marca 1935 r. w Zbuczynie i w miejscowym kościele parafialnym otrzymał sakrament chrztu i bierzmowania. Jego rodzicami byli rolnicy Stanisław i Irena zd. Gochnio małżonkowie Buczek.

W Zbuczynie rozpoczął naukę w szkole podstawowej, jeszcze w trakcie drugiej wojny światowej. Od 1949 r. uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. Tam zdał maturę w 1952 r. i wstąpił do seminarium duchownego w Siedlcach. Wtedy zajęcia dla dwóch roczników filozoficznych z Siedlec i Drohiczyna, odbywały się w gmachu w Drohiczynie.

Po ukończeniu filozofii poprosił o urlop i podjął pracę jako nauczyciel w szkole w Szpakach. Potem rozpoczął studia w Szkole Oficerów Pożarnictwa w Warszawie, którą ukończył w 1957 r. Prze rok pracował zawodowo jako strażak, będąc zastępcą Powiatowego Komendanta Straży Pożarnych w Siedlcach.
Jednak realizacja powołania w służbie Bożej i pragnienie posługi w kapłaństwie nadal były jego pragnieniem. O tym pisał w ponownej prośbie do rektora seminarium, że „jest wewnętrznie przeświadczony, iż jego właściwe miejsce jest w kapłaństwie”.

W 1958 r. powrócił do seminarium duchownego w Siedlcach i kontynuował dalsze studia z zakresu teologii. Świecenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1962 r. w katedrze siedleckiej przez posługę bpa Ignacego Świrskiego.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Wilczyska (1962-63), Górzno (1963-64), Dęblin (1964-65), Ostrów Lubelski (1965-66).

Prosił o pozwolenie na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku akademickiego 1966/67 rozpoczął stacjonarne studia w zakresie socjologii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL w Lublinie. Studiów nie ukończył dyplomem i stopniem naukowym.

Powrócił do diecezji i od 1971 r. został wikariuszem w parafii Jeziorzany, a w 1972 r. otrzymał nominację na wikariat do parafii Kosów Lacki.

Na samodzielnych placówkach duszpasterskich posługiwał w parafiach: Woskrzenice (1975-81), Uścimów (1981-1992) i Huta Dąbrowa (1992-2006).

Jako wyraz solidarności z biskupem Janem Mazurem i młodzieżą w obronie krzyża w Miętnem w 1984 r., i podjął post o chlebie i wodzie na określony czas. Pozostała mu sympatia do strażaków i bardzo często, jako proboszcz organizował i wspierał obecność pocztów sztandarowych OSP podczas uroczystości religijnych i patriotycznych. Ks. bp. Jan Mazur biorąc powyższe pod uwagę zlecił mu opiekę duszpasterską nad Strażą Pożarną w diecezji. Kiedy osiągnął wiek emerytalny został mianowany Kapelanem Honorowym Diecezji Siedleckiej. Z dniem 16 sierpnia 2006 r. został zwolniony z probostwa w Hucie Dąbrowa i przeszedł na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Siedlcach.

Nadal udzielał się duszpastersko w parafiach i chętnie brał udział w uroczystościach religijnych i strażackich w diecezji. Postrzegany był jako zdrowy człowiek przez swoją wyprostowaną sylwetkę z podniesioną głową i energiczny krok oraz kapłan pogodny z radosnym dowcipem i żartem.

Jeszcze w latach 2008-2010 był kapelanem dla pensjonariuszy w Domu Opieki Społecznej „Dom nad stawami” w Siedlcach.

Ostatnio już siły zaczęły go opuszczać, przebywał w szpitalu na leczeniu. W ostatnich miesiącu przeszedł poważną operację i był pacjentem Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Tam zmarł 7 kwietnia 2019 r. Przeżył 84 lata w tym prawie 57 lat w kapłaństwie.


Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, będzie celebrowana w czwartek 11 kwietnia o godzinie 11.00 w kościele parafialnym p.w. św. Stanisława BM w Zbuczynie, po czym ciało zmarłego kapłana zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.
Wcześniej, od godziny 9.00 w kościele parafialnym w Zbuczynie rozpocznie się czuwanie modlitewne przy zmarłym kapłanie.

Polecajmy go w naszej modlitwie:

Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci.

Krajowy Kapelan Strażaków

ks. st. bryg. dr Jan Krynicki

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Licznik odwiedzin

2361127
Dziś
Wczoraj
Miesiąc
Razem
500
2733
32093
2361127

Nowe zdjęcia

Wielkanocne spotkani...